Međunarodni dan maternjeg jezika od 2000. godine obilježava se svakog 21. februara s ciljem unapređivanja, učenja i razvoja maternjeg jezika, kao i njegovanja jezičke i kulturne različitosti i višejezičnosti. Na prijedlog Bangladeša UNESCO je 1999. godine na 30. zasjedanju Glavne skupštine proglasio dan 21. februar Međunarodnim danom maternjeg jezika, a kasnije, 2001. godine, to je i potvrdio aklamacijom na 31. Glavnoj skupštini. Tada je usvojena Deklaracija o kulturnoj različitosti, gdje u 5. članu piše: “…svakoj se osobi mora omogućiti izražavanje i stvaranje djela na jeziku koji izabere, posebno na maternjem jeziku…” Od tada se u svijetu svake godine obilježava Međunarodni dan maternjeg jezika kao jedan od zajedničkih simbola ravnopravnosti svih naroda.
Tim povodom Vijeće učenika MSŠ “Travnik”, uz podršku profesorica bosanskog jezika i književnosti Aide Lončar i Alise Lopo, organiziralo je takmičenje za najbolji literarni rad na temu “Jezik, čovjek i društvo”. Prvo mjesto osvojila je učenica Hana Čajnić (IV2), drugo mjesto Nedžma Sefer (IV1) i treće mjesto Nejra Kajmak (III3).
Tokom dana, putem prezentacije “Historija bosanskoga jezika” učenicima je skrenuta pažnja na najvažnije činjenica u razvoju našeg jezika.
Osim toga, posebnu pažnju privukla je izložba lingvističke literature bosanskoga jezika. Prvi rječnik našeg jezika iz 1631. godine “Potur Šahidija“, zatim prva gramatika iz 1890. godine, te noviji rječnici, pravopisi i gramatike izložena su djela koja su zainteresirala učenike, ali i profesore.
Iz Vijeća učenika izražavaju zahvalnost na podršci i učešću u obilježavanju Dana maternjeg jezika: profesoricama bosanskog jezika i književnosti Aidi Lončar i Alisi Lopo, učesnicima literarnog takmičenja, tehničkoj podršci, učenicima odjeljenja IT gimnazije Nejri Aličić i Hamzi Šahinoviću, profesoricama Aktiva bosanskog jezika i književnosti koje su ustupile privatne udžbenike za realizaciju izložbe, te svim učenicima i profesorima koji su posjetili izložbu.
Obilježavanjem Dana maternjeg jezika skrećemo pažnju na važnost učenja svoga maternjeg jezika što podrazumijeva njegovanje kulturne i jezičke tradicije pisane na maternjem jeziku.
U prilogu: Literarni rad učenice Hane Čajnić “Jezik, čovjek i društvo”.
Novinarska sekcija MSŠ “Travnik”