Obilježen Dan maternjeg jezika

Međunarodni dan maternjeg jezika od 2000. godine obilježava se svakog 21. februara s ciljem unapređivanja, učenja i razvoja maternjeg jezika, kao i njegovanja jezičke i kulturne različitosti i višejezičnosti. Na prijedlog Bangladeša UNESCO je 1999. godine na 30. zasjedanju Glavne skupštine proglasio dan 21. februar Međunarodnim danom maternjeg jezika, a kasnije, 2001. godine, to je i potvrdio aklamacijom na 31. Glavnoj skupštini. Tada je usvojena Deklaracija o kulturnoj različitosti, gdje u 5. članu piše: “…svakoj se osobi mora omogućiti izražavanje i stvaranje djela na jeziku koji izabere, posebno na maternjem jeziku…” Od tada se u svijetu svake godine obilježava Međunarodni dan maternjeg jezika kao jedan od zajedničkih simbola ravnopravnosti svih naroda.
Tim povodom Vijeće učenika MSŠ “Travnik”, uz podršku profesorica bosanskog jezika i književnosti Aide Lončar i Alise Lopo, organiziralo je takmičenje za najbolji literarni rad na temu “Jezik, čovjek i društvo”. Prvo mjesto osvojila je učenica Hana Čajnić (IV2), drugo mjesto Nedžma Sefer (IV1) i treće mjesto Nejra Kajmak (III3).
Tokom dana, putem prezentacije “Historija bosanskoga jezika” učenicima je skrenuta pažnja na najvažnije činjenica u razvoju našeg jezika.

{"arrow":"false","pagination":"true","speed":"300","autoplay":"false","autoplay_speed":"3000","loop":"true","mode_bx":"horizontal","slide_to_show_bx":"1","max_slide_to_show_bx":"1","slide_to_scroll_bx":"1","slide_margin_bx":"0","slide_width_bx":"0","start_slide_bx":"0","ticker_bx":"false","ticker_hover_bx":"true","random_start_bx":"false","caption":"false"}

Osim toga, posebnu pažnju privukla je izložba lingvističke literature bosanskoga jezika. Prvi rječnik našeg jezika iz 1631. godine “Potur Šahidija“, zatim prva gramatika iz 1890. godine, te noviji rječnici, pravopisi i gramatike izložena su djela koja su zainteresirala učenike, ali i profesore.
Iz Vijeća učenika izražavaju zahvalnost na podršci i učešću u obilježavanju Dana maternjeg jezika: profesoricama bosanskog jezika i književnosti Aidi Lončar i Alisi Lopo, učesnicima literarnog takmičenja, tehničkoj podršci, učenicima odjeljenja IT gimnazije Nejri Aličić i Hamzi Šahinoviću, profesoricama Aktiva bosanskog jezika i književnosti koje su ustupile privatne udžbenike za realizaciju izložbe, te svim učenicima i profesorima koji su posjetili izložbu.
Obilježavanjem Dana maternjeg jezika skrećemo pažnju na važnost učenja svoga maternjeg jezika što podrazumijeva njegovanje kulturne i jezičke tradicije pisane na maternjem jeziku.

U prilogu: Literarni rad učenice Hane Čajnić “Jezik, čovjek i društvo”.

Novinarska sekcija MSŠ “Travnik”